Изберете јазик:

БИОГРАФИЈА

FUNK SHUI е еклектичен колектив од Македонија, воден од ненаситна љубопитност да истражува нови патишта на музичко изразување. Од нивниот деби албум „Етер“ во 2012 година, потоа следениот во 2015 година „R.E.M. и ЕП „Импулс“ во 2018 година, FUNK SHUI постојано се развива, усовршувајќи ја својата визија и звук. Бендот не може лесно да се категоризира, но најдобро е разбран како извонредно искуство кое опфаќа низа на емоции, стилови и влијанија.

Со секое издание, FUNK SHUI ги поместува границите на модерната музичка сцена, правејќи уникатна патека кон редефинирање на што значи да се биде навистина талентиран и експресивен бенд во регионот. Нивната исклучителна работа не остана незабележана, а бендот беше поканет да настапи на некои од најпрестижните музички фестивали низ Европа, вклучувајќи ги „Eurosonic – ESNS“, „Mondo.NYC“, „MENT Ljubljana“, „Athens Music Week“, „PIN Music Conference“ и „Liverpool Sound City“ .Достигнувањата на FUNK SHUI се бројни, но можеби ниту едно не е толку вредно како успехот на нивниот сингл „Метеори“, кој регионалната публика на музичкиот портал „Balkanrock“ го прогласи за „Сингл на годината 2020“.

Неодамнешните изданија на бендот, „Ветер“, „Не време“ и „Магла“ придружени со воодушевувачки видеа, се само поглед на нивниот нов албум „Никогаш Пак“ објавен на 31 март 2023 година. FUNK SHUI е меѓу номинираните за музичките награди „HEMI“ за 2021 година и „INES Talents“, зацврстувајќи го нивниот статус како еден од највозбудливите акти кои се појавуваат во Европа.

Како што се движи  FUNK SHUI понатаму во 2024 година, бендот е фокусиран на турнеи и овозможување незаборавни настапи во живо. Тие веќе направија интензивна турнеја низ Обединетото Кралство, Полска, Австрија, Германија, Холандија и направија неколку турнеи на Балканот. Тие штотуку го издадоа својот трет долгоочекуван албум „Никогаш Пак“, кој ги содржи сите добро познати претходни синглови: „Метеори“, „Ветер“, „Не време“, „Крик“ итн. Долгоочекуваното откривање на нивниот трет албум кулминираше со два последователни распродадени концерти во Скопје, што е доказ за растечката важност и културната важност на бендот. Со нивната непоколеблива посветеност на музичка извонредност и иновативност, FUNK SHUI е бенд кој треба да се гледа во наредните години.

КОНТАКТ

СЛУШАЈ

"Никогаш Пак" - 2023

Новиот, трет албум на Фанк Шуи е насловен “Никогаш Пак”. Издаден е на 31 Март, 2023.

Снимен во Европа и САД, албумот содржи 11 песни, меѓу кои добро познатите хитови, “Метеори”, “Ветер”, “Не Време” и “Крик”.

СОЦИЈАЛНИ МЕДИУМИ

ВО ЖИВО

Play Video

Medley @ ESNS

Play Video

Magla @ MKC 2023

Play Video

Stakleni Noze @ MKC 2019

Play Video

Veter @ MKC 2023

Play Video

Viulica / Somnezi @ Musica Ambulante

Play Video

Live @ MTV 2 Krova

Play Video

Nikogash Pak @ MKC 2023

Play Video

Live @ Mondo.NYC

Play Video

Krik @ MKC 2019

МУЗИЧКИ ВИДЕА

Play Video

Nikogash Pak

Play Video

Chaj

Play Video

FU_K SHUI

Play Video

Magla

Play Video

Veter

Play Video

Meteori

Play Video

Ne Vreme

Play Video

Viulica / Somnezi

Play Video

Stakleni Noze

Play Video

Krik

Play Video

Arhetip

Play Video

Deca

ГАЛЕРИЈА

views on Youtube
1 M
streams on Spotify
1 K
Followers on Instagram
1 K

МЕДИУМИ

ШОУКЕЈС ФЕСТИВАЛИ

Loading...