КОНЦЕРТ НА ФАНК ШУИ ВО СКОПЈЕ

По триумфалната 2023 година, одбележана со издавањето на долго очекуваното издание на нивниот трет албум, “Никогаш Пак”, Фанк Шуи се подготвуваат да се поврзат повторно со Скопската публика.

По два распродени концерти во МКЦ Денсинг салата и последователен интимен концерт во Кино Фросина, впечатлива летна турнеја со околу 20 концерти низ Балканот и Европа, како и последниот Скопски концерт на Бруцошката забава на ФЕИТ со посетеност над 5000 луѓе – Фанк Шуи ветуваат незаборавно музичко искуство на 26ти април, на големата сцена на новоотворениот Културен Центар Лабораториум.

Овој концерт ќе одбележи почеток на голема турнеја на бендот која е во план со повеќе од 20 концерти во летната и есенската сезона во оваа година низ Балканот и Европа.

БИОГРАФИЈА

FUNK SHUI е еклектичен колектив од Македонија, воден од ненаситна љубопитност да истражува нови патишта на музичко изразување. Од нивниот деби албум „Етер“ во 2012 година, потоа следениот во 2015 година „R.E.M. и ЕП „Импулс“ во 2018 година, FUNK SHUI постојано се развива, усовршувајќи ја својата визија и звук. Бендот не може лесно да се категоризира, но најдобро е разбран како извонредно искуство кое опфаќа низа на емоции, стилови и влијанија.

Со секое издание, FUNK SHUI ги поместува границите на модерната музичка сцена, правејќи уникатна патека кон редефинирање на што значи да се биде навистина талентиран и експресивен бенд во регионот. Нивната исклучителна работа не остана незабележана, а бендот беше поканет да настапи на некои од најпрестижните музички фестивали низ Европа, вклучувајќи ги „Eurosonic – ESNS“, „Mondo.NYC“, „MENT Ljubljana“, „Athens Music Week“, „PIN Music Conference“ и „Liverpool Sound City“ .Достигнувањата на FUNK SHUI се бројни, но можеби ниту едно не е толку вредно како успехот на нивниот сингл „Метеори“, кој регионалната публика на музичкиот портал „Balkanrock“ го прогласи за „Сингл на годината 2020“.

Неодамнешните изданија на бендот, „Ветер“, „Не време“ и „Магла“ придружени со воодушевувачки видеа, се само поглед на нивниот нов албум „Никогаш Пак“ објавен на 31 март 2023 година. FUNK SHUI е меѓу номинираните за музичките награди „HEMI“ за 2021 година и „INES Talents“, зацврстувајќи го нивниот статус како еден од највозбудливите акти кои се појавуваат во Европа.

Како што се движи  FUNK SHUI понатаму во 2024 година, бендот е фокусиран на турнеи и овозможување незаборавни настапи во живо. Тие веќе направија интензивна турнеја низ Обединетото Кралство, Полска, Австрија, Германија, Холандија и направија неколку турнеи на Балканот. Тие штотуку го издадоа својот трет долгоочекуван албум „Никогаш Пак“, кој ги содржи сите добро познати претходни синглови: „Метеори“, „Ветер“, „Не време“, „Крик“ итн. Долгоочекуваното откривање на нивниот трет албум кулминираше со два последователни распродадени концерти во Скопје, што е доказ за растечката важност и културната важност на бендот. Со нивната непоколеблива посветеност на музичка извонредност и иновативност, FUNK SHUI е бенд кој треба да се гледа во наредните години.

КОНТАКТ

СЛУШАЈ

"Никогаш Пак" - 2023

Новиот, трет албум на Фанк Шуи е насловен “Никогаш Пак”. Издаден е на 31 Март, 2023.

Снимен во Европа и САД, албумот содржи 11 песни, меѓу кои добро познатите хитови, “Метеори”, “Ветер”, “Не Време” и “Крик”.

СОЦИЈАЛНИ МЕДИУМИ

ВО ЖИВО

Play Video

Medley @ ESNS

Play Video

Magla @ MKC 2023

Play Video

Stakleni Noze @ MKC 2019

Play Video

Veter @ MKC 2023

Play Video

Viulica / Somnezi @ Musica Ambulante

Play Video

Live @ MTV 2 Krova

Play Video

Nikogash Pak @ MKC 2023

Play Video

Live @ Mondo.NYC

Play Video

Krik @ MKC 2019

МУЗИЧКИ ВИДЕА

Play Video

Nikogash Pak

Play Video

Chaj

Play Video

FU_K SHUI

Play Video

Magla

Play Video

Veter

Play Video

Meteori

Play Video

Ne Vreme

Play Video

Viulica / Somnezi

Play Video

Stakleni Noze

Play Video

Krik

Play Video

Arhetip

Play Video

Deca

ГАЛЕРИЈА

views on Youtube
1 M
streams on Spotify
1 K
Followers on Instagram
1 K

МЕДИУМИ

ШОУКЕЈС ФЕСТИВАЛИ

Loading...